بهنمیر- مازندران

 

بهنمیر یکی از شهرهای استان مازندران است. این شهر در شهرستان بابلسر واقع شده‌است. در گذشته نام این منطقه بندامیرپازواری و بعدها بهمن میر بوده است که به مرور زمان بر اثر تلفظات مختلف به بهنمیر تغییر نام پیدا کرد. این منطقه در تقسیم بندی های زمان اصلاح ارضی به زیر مجموعه بخش بانصر از توابع شهر بارفروش تبدیل گردید قدمت تاریخی ثبت شده بهنمیر به حدود ۶۱۵ هجری قمری بازمیگردد که برخی از مورخین آبادانی و سکنی تاریخ دار را به ۴ برادر عرب که فرار کرده و پناهنده لاریجان بودند پس از لو رفتن مکانشان در لاریجان به این منطقه پناهنده شدند که از آنها با نامهای آل معطیا آل نبیا آل شریفا و … ذکر شده است كه درتاريخ پيران با نام هاي مشابه اي نيز وارد  گرديده است. 

 

در کتابی از سفرنامه های یک انگلیسی در حدود ۱۲۸۰ه-ق به منطقه بارفروش از حاجیکلاواغوزبن بهنمیر نام برده که آنرا از توابع بیشه سر میدانسته و در کتاب سفرنامه ناصرالدین شاه در عبور از این منطقه از بهمن میر وکالی (کاله) نام برده است انچه بیشتر در نظر میگنجد از نام گذاری دو محل بنام آغوزبن است که برخلاف تصور اهالی منطقه به وجه تسمیه این لغت به گردو این کلمه وجه تسمیه قوم آغوز از طوایف ترک میباشد که به احتمال خیلی زیاد در زمان فرمانداری آقا محمد حسن خان قاجار در استراباد به مرکزیت بارفروش اقوام نادری وقاجار که هر دو از طوایف آغوز بر شمرده میشوند این منطقه را آباد کرده اندوصنایع متعددی را به این منطقه آورده اند.


بهنمیر یکی از شهرهایی است که از طریق محله میرود به دریا متصل است و منظره جنگل و دریا در کنار هم هر ساله مسافران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. بهنمیر در چهار راهی قرار دارد که از یک سو به بابلسر، از سویی به بابل، از سویی به کیاکلا و قائمشهر و از سوی دیگر به جویبار و ساری مرتبط می‌شود. سجاد محله، آغوزبن، حاجیکلا، هزارچل، بازارسر، همت آباد، حمام سر، بالامحله، دارابدین بهنمیر جزء حوزه شهری و دارابدین روشن، کریم کلا، روشندان، میرود، کاله، عربخیل، گالشکلا، سرخدشت، میرودسرو …جزء بخش می باشند.

 

آبندان عزیزک بهنمیر 

این آبندان بمساحت تقریبی ۲۸۰ هکتاردرقسمت جنوبی شهر ودر جاده بهنمیربه بابل درنزدیکی روستای عزیزک واقع شده است بانی این مجموعه خیری بنام آقای زمانی در سال ۱۳۲۰ بوده که درسال۱۳۶۹ بازسازی گردید. این آبندان یکی از منابع تأمین آب زراعتی منطقه بوده که زمینهای شالیزاری اطراف راآبیاری می کند که علاوه برآن در فصل زمستان جایگاه مناسبی به زندگی پرندگان مهاجر شامل اردک،غاز،قو،چنگر و غیره می باشد، که چشم انداز زیبا ی را برای کسانی که آنرا به نظاره می نشینند بوجود می آورد.

محصول عمده این شهر توت فرنگی بوده و باغات کیوی نیز بسیار معروفند. گذر اتوبان ۸ بانده ساحلی از این شهر بر رونق و آبادانی آن در سالهای اخیر افزوده است.

 

 

 

منطقه گردشگری و پارک ساحلی میرودسر

این منطقه از ابتدای دهه ۴۰ تا کنون به عنوان صید گاه مورد استفاده ساکنان بومی آن قرار می گرفته است. در گذشته یک اسکله چوبی در کنار آن قرار داشت  که صیادان هنگام صید از آن استفاده می کردند و درحال حاضر با تشکیل تعاونی صیادی صید ماهی بصورت پره  انجام می شود.  در سال ۱۳۶۵  توسط یکی از کشاورزان در این منطقه درخت کاری آغاز شد و به دنبال آن اداره کل منابع طبیعی استان ساری با مشارکت دانش آموزان عزیز منطقه کاشت  درختانی نظیر توسکا ، کاج ، اکالیپتوس و…را  در  مساحت ۲۵ هکتار ادامه دادند و. در سالهای اخیر با رشد درختان و با توجه به قرارگیری منطقه در کنار سواحل بکر دریای خزر، میرودسر به یک منظقه چشم نواز و زیبا برای گردشگران شده است . شهرداری بهنمیر از سال ۱۳۸۶  با در اختیار گرفتن این منطقه اقدام به ایجاد امکانات رفاهی ، تفریحی و طرح سالمسازی دریا نموده است که هر ساله پذیرای مسافران زیادی از اقصی نقاط کشور می باشد طوری که  درسال ۱۳۸۸ به عنوان طرح نمونه دریا از سوی استاندار وقت مازندران انتخاب گردید.

 

سد لاستیکی عربخیل

این سد با ۳متر ارتفاع از کف رودخانه تالار جهت ذخیره آب مزارع برنج بنا شده است. ساخت آن از سال  ۱۳۸۲ آغاز و در سال ۱۳۸۴ به پایان رسیده است . طول سد عرب خیل ۵۰ متر ، حجم مخزن آن ۱٫۱میلیون متر مکعب و حدود ۲۰۰ هکتار توان آبدهی دارد و منظره ای زیبا و دل انگیز و استراحتگاهی مناسب برای گردشگران بوجود آورده است.

 

آستانه سید قاسم

آستانه سید قاسم  ،   در زمینی به مساحت ۴ هزار متر مربع با درختان سر به فلک کشیده در محله بازارسر  و در مسیر جاده ای بهنمیر – بابل قرار دارد. بنا بر روایتی گفته می شود سید قاسم ازنوادگان ائمه معصوم واز مردان نیک روزگار خود بوده است. ساخت بقعه فعلی آن در سال ۱۳۶۲ بود.درسال ۱۳۸۶شهرداری  اقدام به احداث پارکی زیبا با امکانات رفاهی مناسب در آن جا  نمود که مورد استقبال شهروندان محترم قرار گرفته است. و در  روزهای تعطیل واعیاد پذیرای خیل عظیم مشتاقان و مهمانان  می باشد.

 

آستانه درویش حاجی


این مکان درجاده بهنمیر- بابل و میان آبگیربسیار زیبا وچشم نواز که پوشیده ازنیلوفرآبی قرار دارد. طی تحقیقات به عمل آمده از افراد محلی  ،  درویش حاجی  ،  سید  پاک ازاولاد ائمه بوده است   درگذشته روستائیان در زمان خشکسالی جهت طلب باران دراین مکان با دعا و نماز با خدا راز و نیاز می کردند و در بیشتر مواقع این عبادات اثر بخش بود و حاجتشان برآورده می شد.

 

آستانه بی بی حلیمه خاتون

این مکان  به مساحت ۱۱هزار متر مربع در نزدیک حسینیه قدیمی وآرامستان روستای روشندان قرارگرفته است و گفته شده است  که آن بانوی بزگوار از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشد و بنای قدیمی آن مربوط به حدود۲۵۰ سال پیش بوده و در سال ۱۳۸۶ تجدید  بنا گردیده و در مناسبتهای مذهبی شاهد خیل مشتاقان می باشد.

 

رود خانه تالار

این رود خانه که از رشته کوه البرز سرچشمه می گیرد  ،  پس از عبور از شهرهای شهرستان سواد کوه ، شهر قائمشهر و کیاکلا وارد بهنمیر می شود . این رودخانه از قسمت های جنوب شرق ، جنوب و غرب بهنمیر عبور کرده و در ساحل میرود به دریای خزر میریزد . رودخانه تالار در مسیر خود دارای مناظر زیبایی  می باشد.

پنج شنبه بازار

همچون اکثر شهر های استان  شهر بهنمیر ،  دارای بازار هفتگی می باشد. پنج شنبه بازار بهنمیر ،  قدمتی ۸۵ ساله دارد. این بازار در محلی به نام بازار سر در مرکز شهر برپا می شود. به دلیل استقبال خوبی که از این بازار می شود روز پنج شنبه شلوغ ترین روز هفته در بهنمیر می باشد.در این بازار محصولات کشاورزی ، منسوجات   گل و گیاه ، پارچه ، خوار و بار ، مرغ ، اردک و … خرید و فروش می شود. قیمت مناسب محصولات ،  یکی از دلایل اصلی استقبال زیاد از این بازار می باشد.